تحلیل بازار:‌ نحوه ی تحلیل بازار تجارت ارز خارجی فارکس

تحلیل بازار:‌ نحوه ی تحلیل بازار تجارت ارز خارجی فارکس

در بازارتجارت ارز خارجی (FOREX) دو روش تحلیل برای خرید و فروش وجود دارد که در ذیل به شرح آن می‌پردازیم:

۱- تجزیه و تحلیل بنیادین(Fundamental):

تجزیه و تحلیل‌های بنیادین به عوامل تاثیرگذار بر بازار می‌پردازد و معامله‌گر تمایل دارد تا به کمک آن تغییرات اقتصادی و تاثیر آن بر نرخ ارزهای خارجی را پیش‌بینی کند.
اغلب، جو خصومت آمیزی بین معامله گران بنیادین و فنی (technical) وجود دارد و هر کدام به دید گاه دیگری بی‌حرمتی می‌کنند. واضح است که این کار اشتباه است چرا که هردو دیدگاه قابلیت‌های زیادی دارند و تلفیقی از این دو دید گاه نتایج عالی در بر دارد.
مزیت اصلی تجزیه و تحلیل های فنی (technical) قابلیت ورود به بازار و خروج از آن در زمان کاملاً مشخص و دقیق و مناسب است. در حالی که در دیدگاه بنیادین بیشتر به نقطه نظرات هدایتی طولانی مدت اشاره می‌شود. در تجزیه و تحلیل بنیادین، جنبه‌های زیادی در نظر گرفته می شود و بسیاری از آمارهای اقتصادی ماهانه و سه ماهه نمایانگر استحکام و دوام اقتصادی است.
این تحلیل ها شامل تغییر و تحولات احتمالی در نرخ های سود کوتاه و بلند مدت است که در روندهای ارز خارجی از اهمیت شایانی برخوردارند. به طور کلی نرخ بالای بهره کوتاه مدت یک ارز را ساپورت می کند مگر آنکه ثبات آن تحت تاثیر فشار زیاد و نوسانات قیمت تضعیف شود.
تجارت بین المللی و جریان‌های سرمایه‌گذاری به دقت دنبال می شوند تا دوام و استحکام نسبی خرید و فروش در معاملات نقدی و بازرگانی ارزیابی شود.
حوادث و رویدادهای سیاسی مثل انتخابات یا انتصاب هیات وزرا، اغلب اثرات مهمی بر بازارهای ارز خارجی دارد که به سیاست و خط مشی که در زمینه اقتصاد اعمال می شود بستگی دارد.
خط مشی پولی نیز به دقت دنبال می‌گردد که در آن از نشانگرهایی را که در ایجاد چنین تصمیمات سیاسی مؤثرند نیز شکل می‌دهند. ذخائر پولی، مداخلات بانک مرکزی و نرخ سودهای کوتاه مدت همگی فاکتورهای مهمی در تجزیه و تحلیل های دیدگاه بنیادین هستند.
تبادلات ارز های تجاری، بهترین شیوه برای در نظر گرفتن و بررسی شرایط اقتصادی یک کشور است. حتی در آسیای جنوب شرقی حوادث و رویدادهای نیمه دوم سال ۱۹۹۷ نتایج خود را وقتی نشان داد که بنیان اقتصاد کشورها از هم پاشید و این بهترین شیوه برای سود بردن از فروش ارز مربوطه است.
شرایط اقتصادی با دوام تر و با ثبات ایالات متحده آمریکا در مقایسه با کشورهای قاره اروپا منجر به بالا رفتن ارزش ارز ایالات متحده آمریکا طی سال ۱۹۹۷ شد. اگر بخواهیم دوباره به مبحث دیدگاه بنیادین در مقابل دیدگاه فنی، باز گردیم باید بگوییم که هیچ کدام از این دیدگاه ها در تضاد با دیدگاه دیگر نبودند.

۲- تحلیل فنی (Technical Analysis)

تحلیل فنی عبارت است از بررسی نرخ‌های قبلی و روند فعالیت ارز به منظور پیش بینی تغییرات قیمت در آینده.
اصلی ترین نکته در انجام تحلیل فنی آن است که تغییر قیمت شاخص کوچکی از کل اطلاعات بازار است و الگوهای تغییرات قیمت تمایل به تکرار خود دارند. با این حال مهمترین مشکل تحلیل فنی تاخیر آن می باشد!
یکی دیگر از دلایل مهم انجام تحلیل‌های فنی آن است که تغییرات قیمت بصورت اتفاقی رخ نمی‌دهد و دربیشتر مواقع الگوهای مشخصی دارند. گرچه به نظر می رسد این موضوع برای هر کس که تا به حال یکبار به جدول نگاه کرده باشد حقیقتی واضح است اما در مورد این مساله بحث داغی در محافل دانشگاهی در جریان است.

error: Content is protected !!