سرمایه گذاری: چگونه ارزش پولمان را محافظت کنیم؟

سرمایه گذاری: چگونه ارزش پولمان را محافظت کنیم؟

سال هاست با “تورم” جزء جدانشدنی اقتصاد کشور،زندگی میکنیم.

“تورم”،افزایش سطح قیمت کالاها و خدمات است .

افزایش های پی درپی قیمت ،خبری بد برای مصرف کنندگان به ویژه اقشار با درآمد متوسط و پایین جامعه خواهد بود.اقشاری که در تامین مخارج روزانه خود با چالش های فراوانی مواجه اند و پس از هر بار افزایش قیمت ،این چالش ها شکل جدی تری به خود میگیرند.

نرخ تورمی که افراد در فضای واقعی با آن مواجه می شوند ،معمولا بیشتر از نرخ تورم اعلام شده از سوی نهادهای رسمی است.از سوی دیگر ،حقوق و دستمزدها به میزان و سرعت کمتری نسبت به تورم،افزایش می یابد،که نتیجه آن کاهش قدرت خرید اشخاص است.

در چنین شرایطی،معمولا عموم مردم دو تدبیر در پیش میگیرند:

۱- از حجم خریدهایی که انجام می دادند می کاهند یا از محصولات با کیفیت پایین تری استفاده می کنند،در نتیجه ،سطح کیفی زندگی شان کاهش می یابد.

۲- از پس انداز محدودی که احتمالاً دارند،خرج کرده یا سراغ بدهی می روند،تا سطح کیفی زندگی خود را به صورت قبل حفظ کنند.

هر قدر جامعه نرخ های تورم بالاتری تجربه کند،وضعیت برای افراد در کوتاه مدت و بلند مدت دشوارتر خواهد شد،زیرا تورم و بی ثباتی اقتصادی بر برنامه ریزی مالی آنها اثر گذاشته و مانعی برای رسیدن به اهداف مالی خواهند شد.ناآگاهی مردم در این موقعیت ،منجر به افزایش فشارهای روحی و روانی بر آنها و خانواده های شان می شود.اگر چه در دسترس ترین راهکار،کاهش هزینه های غیرضروری است،اما با در نظر گرفتن شرایط توصیف شده،نیاز به استفاده از راهکار جدی تری احساس می شود،تا در اولین گام به حفظ ارزش پول کمک کند و سپس موجب رشد آن شود.

بهترین راه حل،”سرمایه گذاری” است؛زیرا همان طور که تورم باعث افزایش قیمت کالاها و خدمات می شود،قیمت ابزارهای مالی را نیز افزایش خواهد داد.با این وجود ،عموم مردم در خصوص سرمایه گذاری یا اطلاعاتی ندارند یا میزان اطلاعاتشان به اندازه ای نیست که آنها را قادر به انجام اقدامات عملی در این حوزه نماید.یکی از اقدامات لازم برای ورود به سرمایه گذاری ، آشنایی با حوزه های آن است.گزینه های پیش رو جهت سرمایه گذاری عبارتند از:

۱- بانک

ساده ترین گزینه پیش رو ،سرمایه گذاری در بانک است.در این گزینه،میزان ریسکی که سرمایه اولیه را تهدید می کند پایین بوده و به همان نسبت ،سود حاصل شده نیز کم است و در صورتی که این گزینه به تنهایی برای سرمایه گذاری انتخاب شود،احتمال حفظ ارزش پول ،پایین خواهد بود،زیرا نرخ سود آن بسیار کمتر از نرخ تورم است.

۲-طلا

از دیرباز سرمایه گذاری در طلا،پشتوانه مالی خانواده ها بوده است،زیرا با هر میزان سرمایه و در هر زمانی می توان طلا خریداری کرد.قیمت این ابزار کم ریسک ،با تورم رشد خواهد کرد و میتوان آن را با سرعت قابل قبولی ، به پول نقد تبدیل نمود.با این وجود ،ریسک سرقت ،همواره این سرمایه گذاری را تهدید می کند.

۳-ارز

ورود به بازار ارز،ریسک بالایی با خود به همراه دارد.از مهمترین دلایل آن می توان به تاثیر اتفاقات سیاسی بر این حوزه ،نوسانات قیمتی قابل توجه در دوره های زمانی مختلف ،تغییر پی در پی قوانین جهت کنترل این بازار و تشخیص ارز اصلی از تقلبی اشاره نمود.اگر پیش بینی درستی از قیمت در این بازار صورت گیرد،علی رغم ریسک بالا،سود زیادی نیز حاصل خواهد شد .

۴-مسکن

ورود به بازار مسکن،به سرمایه اولیۀ زیادی نیاز دارد و نقدشوندگی آن نیز پایین است.با این وجود،این بازار در طول زمان،تقریبا همواره صعودی بوده است و می تواند برای شما درآمد غیر فعال ایجاد کند.

۵-بورس

با هر میزان سرمایۀ اولیه می توان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم(با استفاده از ابزارهایی نظیر انواع صندوق های سرمایه گذاری وارد بورس شد.در کنار ریسک بالای این ابزار و پیچیدگی های آن،رشد همراه با تورم و قابلیت نقدشوندگی مناسب از مزایای آن است.

۶-ارزهای دیجیتال

پیچیده ترین گزینه ،سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.در کنار این مهم ،عدم وجود قوانین شفاف برای این ابزار نوظهور و ابهامات شرعی،ریسک ورود به این حوزه را می افزاید.با وجود این ،در کنار ریسک بالا،میزان بازدهی های حاصل از این بازار میتواند قابل توجه باشد.

اگر در شرایط تورمی ،پس انداز دارید،با توجه به میزان دانش،ریسک پذیری،مهارت و اهداف مالی تان،از یک یا چند گزینه بالا برای حفظ ارزش و سپس رشد آن استفاده کنید.

error: Content is protected !!